Przedszkole Niepubliczne
"Muszelka"

tel. +48 58 674 18 94

ul. Wyzwolenia 1, 84-120 Władysławowo

Psycholog radzi

Jak przebiega i jak długo trwa proces adaptacji dzieci w przedszkolu?

Okres adaptacji przebiega w sposób różny w zależności od temperamentu dziecka i jego sytuacji domowej. Niełatwo wyznaczyć stałe ramy czasowe. Z pewnością jednak pierwsze dwa tygodnie (do miesiąca) będą okresem trudnym zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Jeżeli dziecko łatwo nawiązuje kontakty i jest na co dzień otwarte na nowe wyzwania to szybciej zaakceptuje nową sytuację. Jeżeli dziecko jest raczej wstydliwe, wcześniej spędzało czas jedynie z mamą, a w dodatku właśnie urodziło mu się rodzeństwo, to będzie potrzebowało znacznie więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Oceniając dojrzałość przedszkolaka należy brać pod uwagę nie tylko sposób, w jaki rozstaje się rano z rodzicami, ale też to, jak funkcjonuje przez cały dzień. Są dzieci, które przy rozstaniu płaczą, a gdy mama znika zaczynają bawić się w najlepsze i są bardzo aktywnymi przedszkolakami. Zazwyczaj też po weekendach, przerwach świątecznych i chorobach dzieci gorzej znoszą przyjście do Przedszkola i mogą znowu płakać. 

 

Jak radzić sobie z rozstaniem?

Przede wszystkim zachować spokój. Rano nie zwracać zbytnio uwagi na dramatyczne gesty malucha, tylko konsekwentnie i ze spokojem przygotowywać go do wyjścia. Dziecku może nie udzieli się nasz spokój. Warto też skrócić – tyle, ile się da – czas spędzony rano w domu (np. wieczorem przygotować ubranie na jutro, nie budzić malca zbyt wcześnie), bo dzięki temu smyk nie zdąży się „nakręcić”. Warto też, by maluch miał jak najbardziej uporządkowany harmonogram dnia. Dzięki temu będzie spokojniejszy. Jeśli będziemy postępować przez cały czas konsekwentnie, już po około dwóch tygodniach maluch będzie chodził do przedszkola bez problemów. Podstawowa zasada to niczego nie przedłużać.

 

Kto powinien przyprowadzać i odbierać dziecko z przedszkola?

Dobrze, by do Przedszkola odprowadzał dziecko ten z rodziców, który ma mocniejsze nerwy (więc nie da się ubłagać na powrót do domu ani sprowokować głośnym płaczem). Pożegnanie w szatni powinno być krótkie i rzeczowe: wystarczy ucałować malca, życzyć miłego dnia, powiedzieć, kiedy po niego wrócimy.
Po odebraniu malucha z Przedszkola pytamy go o rzeczy miłe, np. z kim się dzisiaj bawił, czy był na spacerze itp. Unikamy pytań drażliwych w stylu: „Jak długo jeszcze płakałeś?”, „Czy zjadłeś cały obiad?”, „No i po co było rano tak histeryzować?”. Powitanie powinno być ciepłe, pełne miłości bez nutki poczucia winy ani żalu, które dziecko natychmiast wyczuje, co w konsekwencji wpłynie na większe trudności z rozstaniem następnego dnia.

 

Jak długo rodzic powinien pozostać w Przedszkolu ?

Rodzic może wesprzeć swoją obecnością dziecko, które ma trudności z rozstaniem pozostając z nim przez kilka dni w Przedszkolu. Jednakże okres ten nie powinien przeciągać się zbyt długo, ponieważ dziecko może potraktować pobyt rodzica w Przedszkolu jako sytuację normalną.

 

Dlaczego moje dziecko inaczej zachowuje się w domu?

Dziecko w środowisku domowym czuje się najbezpieczniej, dlatego po dniu spędzonym w Przedszkolu, dniu nowych wyzwań, przestrzegania reguł i norm może zmienić zachowanie na bardziej „ekspresyjne” wprawiając rodziców w zakłopotanie. Jednak ten okres nie trwa wiecznie i kiedy dziecko poczuje się bardziej swobodnie w Przedszkolu wszystko wraca do normy.

Copyright 2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: WEBPC-GROUP